YÜZ GÜLER YÜZ PROJESİ

Ülkemizin farklı bölgelerinde yalayan 16-20 yaş arasındaki, imkân ve fırsat bakımından dezavantajlı gençlerimizin; tanışmasını, kaynaşmasını, tarihi değerlerimizin bu gençlere benimsetilmesini, inanç ve kültür birliğinin devamını sağlamak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Gençlerimizin bu proje kapsamında ülkemizin en önemli tarihi yerlerini görerek, yaşadıkları ülkenin kültür mirasını yakından tanımaları amaçlanmıştır. Bununla birlikte farklı coğrafi bölgelerde yaşayan yaşıtları ile bir araya gelerek yeni arkadaşlıklar kurmaları, farklı kökenlerin bir araya gelerek, birlik, beraberlik, barış ve kardeşlik içersinde saygılı yaşamayı öğrenmelerini, bu tecrübe ve deneyimlerini başkalarına da aktarmalarını sağlamayı hedef edinmiştir.

Toplamda 2.600 gencimizin ilk aşamada Karadeniz, Doğu Anadolu ve Güney Doğu Anadolu bölgelerinden seçilen, okudukları okulda başarılı olan 1.100 gencimize; İstanbul ve Konya’da dört gün boyunca şehrin tarihi ve sosyal yerlerini gezdirilip rehberler aracılığı ile bilgiler aktarılarak gençlerimizin tarihlerini yakından görmeleri sağlanmıştır.

Projenin ikinci kısmında ise Nisan aynın sonuna kadar 1.500 gencimiz daha projeden faydalanarak toplamda 2.600 rakamına ulaşılacak ve 2013 yılı proje tamamlanmış olacaktır.